Standard plemene Cane Corso (FCI No. 343)

ZEMĚ PŮVODU:         Itálie
DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO STANDARDU:       13.11. 2015
POUŽITÍ:

Všestranný pes.

KLASIFIKACE FCI

  • Skupina 2 – Pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi
  • Sekce 2 – Molossové
  • S pracovní zkouškou.

HISTORIE:

Cane Corso je přímým potomkem starých římských molossů. Dříve se vyskytoval na celém území Itálie. V posledních letech se však uchoval především v Apulli a přilehlých jihoitalských provinciích. Jeho jméno je odvozeno od latinského „cohors“, což znamená ochránce a strážce domu, dvoru a pozemků. Původně využíván jako lovecký pes na vysokou zvěř, strážce stád a majetku.

VZHLED:

Středně velký až velký pes. Statný a silný, přesto s jistou elegancí. Jeho jasné linie tvoří jeho plasticky vystupující svaly.

Tělo tohoto psa je pokryté krátkou a na dotek tvrdou srstí, která je většinou černá, šedá, zlatá nebo žíhaná. Dobře kryje před vodou. Tělo je těžké konstrukce a je celé dobře osvalené a je obdélníkového formátu, mírně delší než vysoký. Délka trupu je o 11% větší než je jeho kohoutková výška.

Délka hlavy dosahuje 36% kohoutkové výšky. Lebka je široká, typická pro většinu molossoidních psů. Lebka (mozkovna) mezi ušima je široká a mírně klenutá. Stop je zřetelně vyjádřený. Tlama je široká a hluboká, hřbet čenichu je rovný. Robustní pysky jsou poněkud převislé. Z čelního pohledu ve tvaru písmema „U“. Viditelná čelní rýha, stop vyznačen. Cane corso má lehký předkus. Oči jsou středně velké a oválné, různě zbarvené. Oční víčka přiléhající. Výraz je pronikavý a pozorný. Uši trojúhelníkovitého tvaru jsou nasazeny poměrně vysoko a nošené svěšené, přiléhající k hlavě. Krk je svalnatý, silný a rovný.

Hrudník je široký, svalnatý s nápadnou přední částí, dosahuje k lokti. Hřbet je také rovný, pevný a velmi dobře osvalený. Ocas je poměrně vysoko nasazený a u kořene silnější, ke špičce se zužuje. Nohy jsou svalnaté a silné, přední tlapky jsou kočičí, zadní mají spíše oválný a kompaktnější tvar.

VÝŠKA A HMOTNOST:

Psi dosahují kohoutkové výšky 64 – 68 cm, feny 60 – 64 cm. tolerance +/- 2 cm. Hmotnost: psi váží 45 – 50 kg, feny 40 – 45 kg.

POVAHA / TEMPERAMENT:

Italský corso pes je velmi dobrým hlídacím psem, který neútočí, pokud nemá důvod, a nikdy ne první. Také je velmi odvážný a v případě ohrožení psovoda, rodiny nebo majetku umí tvrdě zakročit. Cizí ignoruje nebo se k nim chová odtažitě, ale beze známky agresivity. K rodině se chová láskyplně, je velmi věrný a rád se mazlí. K dětem má skvělý vztah, má je rád a pokud se mu hry vašich dětí nebudou líbit, prostě uteče – ale má velmi vysoký práh bolesti. S jinými zvířaty v domácnosti vychází dobře, pokud byl s nimi jako štěně seznámen.

PÉČE:

Srst tohoto plemene je naprosto nenáročná – stačí občas vyčesat, na výstavy také není potřeba speciální péče.

Do drápků se nemusí výrazně zasahovat, pokud si je pes neobrousí o chodník nebo beton, tak bude potřeba je nechat občas zastřihnout.

VÝCHOVA:

Cane Corso se učí rychle a snadno. Výchova i výcvik jsou u tohoto plemene nutností – nesmíte jej nechat zdivočet! Výcvik musí být dosti důrazný a důsledný, ale ne tvrdý. Je nutné psa již v od malička seznamovat s nejrůznějšími lidmi a situacemi, zvířaty, aby později byly jeho reakce předvídatelné.

Má rád pohyb, ale nesmíte jej přetěžovat, protože právě tito psi trpí častými bolestmi kloubů.

Pin It on Pinterest

Share This