V tomto článku se pokusíme pomoci vám, novým páníčkům našich štěňátek s pár tipy a informacemi do začátku, ohledně krmení, očkování, případně přípravy na výstavy. Rady se týkají štěňat molossovitých plemen Cane Corso či Rotvajlera.
Krmení
Štěňátko jste si od nás odvezli v 8 týdnech. V této době jej krmte 4-5x denně do cca 4 měsíců věku. Od 4 měsíce lze frekvenci krmení snížit na 3x denně do věku štěněte cca 8 měsíců. Od 8 měsíců dávejte již 2x denně. Od 12-14 měsíců bude již postačovat krmit 1x denně.
Krmíme granulemi Royal Canin, ale lze přilepšit i masem: kuřecí, hovězí, ryba, vepřový libový ořez, těstoviny, tvarohy, vejce (žloutek), rýže, piškoty, zelenina , ovoce.
Do krmení doporučujeme přidat i výživu na chrupavky, např. Apto Flex, Alavis, Canina či Roboran a v zimních měsících přidávat vitamíny, hlavně vitamín C.
Odčervení
Doporučujeme odčervovat každých 14 dnů do 4 měsíců věku. Štěňátko vám bude krásně růst a prospívat. Od 4 měsíce bude stačit již 1x měsíčně.
Vhodná odčervovadla: Cestal, Cestal plus, Drontal, Advocante, či jiná, které vám doporučí váš veterinář…
Očkování
Štěňátko bylo v naší chovatelské stanici 1x očkováno ve věku 6 týdnů. Vy jako majitelé si očkujete své miminko již v 8 a ve 12 týdnech věku štěňátka a po tuto dobu je vhodné chránit štěně před škodlivostí a bakteriemi z okolí, tzn. venčit jen ve známém prostředí.
Vzteklina se očkuje až ve věku 6 měsíců a více, ale u molosse platí, že čím později, tím u lépe.
RTG
U plemene Cane Corso i Rotvajlera jsou povinné RTG kyčlí (DKK) a loktů (DLK), ale doporučujeme i ramena (OCD). RTG je možné zhotovit nejdříve ve 12 měsících věku štěněte. Doporučujeme akreditované pracoviště kde sedí i zároveň posuzovatel DKK, DLK, případně se dotázat posuzovatele, zda by vám doporučil veterináře z vašeho okolí. Vzhledem k tomu, že se RTG provádí pod narkózou štěněte, pak může být trochu problematická cesta zpět.
Výsledek RTG se zapisuje do rodokmenu. Certifikát který obdržíte vám zůstává, ale kopie se odesílá na klub a dokládá se u bonitace psa nebo feny.
Nejlepší možný výsledek kyčlí je DKK 0/0 – nález je zcela negativní, DKK 1/1 – 2/2 (hraniční pro RTW), popř. 3/3 (hraniční u CC) – stále psy mohou být zařazeny na chov, avšak vždy by měl majitel takového jedince dbát na to, aby kryl s jakoukoliv zátěží druhým jedincem zcela negativním tedy DKK 0/0, aby se co nejvíce anulovala předdispozice horšího nálezu na kyčlích či loktech.
Mějte v paměti že nohy vašeho psa nesou celý život. A proto do cca 1 roku věku štěněte doporučujeme KLIDNÝ RŮST ŠTĚŇÁTKA, NEPŘETĚŽOVAT, ŽÁDNÉ VELKÉ A DLOUHÉ POHYBOVÉ ZATÍŽENÍ, SKOKY, HRÁTKY S VĚTŠÍM PSEM. MYSLETE NA TO ŽE TO JE MOLOSS!!! Přiměřená aktivita, včetně základního výcviku je bez problému.
Výstavy
Pokud se rozhodnete zkusit výstavy, můžete začít od 4 měsíce věku, kdy se můžete přihlásit do třídy štěňat.
Je to vhodné pro rozkoukání štěňátka, okouknete si i vy možnosti a průběh výstav. V této třídě je dobré mít alespoň základní poslušnost, resp. chůzi u nohy a je třeba aby pejsek ukázal zoubky a měl základní postoj.
Už tady můžete být ohodnoceni známkou „velmi nadějný“. Určitě moc doporučuji je to krásná zkušenost a většinou vás to nakopne k další práci.
Navíc ohromné plus je i pro štěndu, kdy se vám na výstavě krásně socializuje, seznamuje se s jinými pejsky, utváří se osobnost pejska….
Od 6. do 8. měsíce je třída – DOROSTU – zde stále můžete dostat ohodnocení „velmi nadějný“.
Pro zařazení vašeho pejska do chovu, ale budete potřebovat výstavu v kategorii „MEZITŘÍDA“, resp. výstavní ocenění ve třídách nad 15 měsíců stáří psa.
U Cane Corso potřebujete ocenění minimálně „VELMI DOBRÁ (VD)“ pro psa i fenu.
U Rotvajlera minimálně „VELMI DOBRÁ (VD)“ u psa, „DOBRÁ (D)“ u feny.
Více detailů o výstavách a oceněních naleznete ZDE
Výcvik
U štěňátka je velmi důležitá DŮSLEDNÁ výchova, tzn. pokud nechcete aby váš pejsek dělat to či ono, nesmíte nikdy povolit!!!
Pro začátek nevadí, že mu to bude trvat déle, ale musí to udělat a dodělat. Ideální je spojit úkon s odměnou, např. piškoty a výraznou pochvalou.
Jako první, by se měl váš pejsek naučit přivolání, povel „KE MĚ“. Zavolejte na štěně, stačí kousek od něj a jakmile k vám přijde, odměňte ho a pohlaďte, pochvalte. Je třeba, aby si štěňátko zafixovalo, že když zavoláte a přijde, dostane odměnu.
Nikdy ale nekombinujte povely. Je třeba napřed dotáhnout jeden povel a teprve následně můžete dávat další. Kombinace jednoho povelu: KE MĚ nebo POJĎ SEM KE MĚ nebo POJĎ SEM, apod. je ŠPATNĚ.
Pokud začínáte, ale i pokud máte nějaké zkušenosti, je optimální výcvik na cvičáku, kde vám poradí jakým způsobem správně motivovat a úkolovat vašeho pejska.
Opraví i vaše chyby při výcviku. Dalším velkým bonusem bude, že se štěně socializuje a hlavně vás poslechne v momentě, kdy se objeví jiný pes.