Proč si pořídit štěně s Průkazem původu?

Mnoho lidí si rotvajlera (RTW) či Cane Corso (CC) vybere právě kvůli jeho povahovým vlastnostem, jako milého společníka a kamaráda pro rodinu, který nemá takové lovecké pudy, který miluje vodu, sníh a pohyb vůbec. Obě plemena jsou společenská a jsou rádi zaměstnáni jakoukoliv činností. Málokdy chtějí být sami.

Průkaz původu je dokladem o tom, že rodiče vašeho štěněte splnili všechny podmínky chovnosti, mezi které patří nejen exteriér – aby Vám ze štěňátka opravdu vyrostl RTW či CC, ale především zdravotní zkoušky a ověření povahy.

I ten, kdo chce pejska jen jako kamaráda na mazlení, chce ho mít zdravého. Ani u štěněte s PP není nikdy 100% jistota, že se mu onemocnění vyhnou, ale tato rizika jsou u něj omezena zodpovědným výběrem rodičů na minimum.

Bohužel, genetika je opravdu velice složitá a nikdo z chovatelů vám nemůže zaručit, že spojené geny rodičů na sebe tzv. sednou.

PP vás k ničemu nezavazuje. Jestli budete chodit na výstavy, nebo připravovat svého psa na zkoušky, je jen vaše věc a nikdo vás k tomu nenutí. Samozřejmě by nás těšilo mít v chovu co nejvíce svých odchovů. PP vám garantuje původ vašeho psa a to, že jeho předkové splnili exteriérové, povahové a zdravotní podmínky pro zařazení do chovu. Umožní vám v případě zájmu účast na výstavách, zkouškách nebo závodech.

Rozdíl v pořizovací ceně štěňátka s PP a bez PP je jen malým zlomečkem toho, co Vás bude štěňátko v budoucnosti stát na krmení, veterinární péči atd.

Dobře si tedy rozmyslete, jestli šetříte na správném místě! Přeci jen si pořizujete parťáka na několik let!!!

 

Nejčastější „důvody“ proč štěně nemá PP:

  • Jeden z častých „argumentů“ proč štěně nemá PP je, že vrh byl příliš početný a tohle štěně už PP nemohlo dostat. Je to lež, dnes již není nijak omezen počet štěňat ve vrhu a všechna narozená štěňata uchovněných rodičů dostanou PP.
  • Z nejčastějších důvodů neuchovnění uvádějí „chovatelé“ , že nemají rádi výstavy a nemají čas psa připravit na zkoušky. Je samozřejmě na každém co chtějí se svým psem dělat…
  • Ve skutečnosti jsou nejčastější příčinou neuchovnění střední nebo silná DKK, jejíž dědičnost je jasně prokázána. Rodiče s dysplazií mají 75% pravděpodobnost, že jejich potomci budou stejně postižení.
  • Dalšími příčinami neuchovnění jsou povahové vady – agresivita nebo bázlivost, které jsou také ve velké míře přenášeny na potomky, nebo hrubé vady exteriéru. Mezi ty patří například kryptorchismus nebo vadný skus.

 

Pin It on Pinterest

Share This